Na které ruce se nosí snubní prsten?

16.04.2023

Jednoznačná odpověď platná pro celý svět neexistuje. Po celém světě je mnoho rozdílných tradic a značné rozdíly jsou i u nás v rámci Evropy.

V České republice si snoubenci navlékají své snubní prsteny na prsteníčky levé ruky. Stejně jako na Slovensku, ve Velké Británii, v Irsku, Francii, Itálii, Chorvatsku, Slovinsku, Švýcarsku, Portugalsku, Finsku a Katalánsku (část Španělska).

Snubní prsten na prsteníčku levé ruky, to je tradice přetrvávající dodnes. Západní civilizací je prsteníček považován za tradiční prst jako nositel snubního prstenu. Tato tradice má kořeny již ve starém Egyptě. Doslova uctívali takzvanou ,,žílu lásky,, jenž vedla od prsteníku levé ruky až přímo k srdci. Vedle symbolického umístění snubního prstenu byl důležitý i samotný tvar prstenu lásky. Ten vycházel z kruhu, jenž nemá konce ani začátku představuje tedy nekonečnost společné lásky. Otvor v prstenu tedy v kruhu potom představuje bránu do zatím neznámého nového manželského vztahu.

Naopak na prsteníčku pravé ruky nosí své snubní prsteny Němci, Rakušané, Maďaři, Ukrajina, Rusové, Poláci, Norové, Holanďané a většina Španělů.

Ať už se snubní prsten nosí na pravé nebo levé ruce, vždy symbolizuje již svým tvarem kruhu nekonečno a lásku na celý život. A navíc je to krásný šperk který je jedinečný!

prsteny-zasnubni.cz snubni-prsteny-praha.cz prsteny-snubni.cz zasnubni-prsteny-praha.cz